Όμιλοι 2016-17

Ανακοινώνεται η λειτουργία των ομίλων αριστείας και καινοτομίας στο 3ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου για το σχολικό έτος 2016-17. Η δημιουργία των ομίλων αποσκοπεί στην αξιοποίηση των ιδιαίτερων κλίσεων και ενδιαφερόντων των μαθητών σε διάφορους τομείς όπως π.χ. την πληροφορική, τη δημιουργική γραφή, τη φιλαναγνωσία, το σκάκι, τους παραδοσιακούς και μοντέρνους χορούς, τα εικαστικά, την μουσική, τις ξένες γλώσσες, τον κινηματογράφο/τηλεόραση κ.λπ.

Στους Ομίλους έχουν τη δυνατότητα να εγγραφούν μαθητές και μαθήτριες από όλα τα σχολεία της Θεσσαλονίκης. Η φοίτηση στους ομίλους είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.

Οι συναντήσεις θα ξεκινήσουν στις 14 Νοεμβρίου (Δευτέρα), θα υλοποιούνται μετά τη λήξη του ωρολογίου προγράμματος, και θα συνεχιστούν έως το τέλος της σχολικής χρονιάς. Κάθε όμιλος θα φιλοξενεί από 11 έως 20 μαθητές/μαθήτριες, οι οποίοι/ες με την ολοκλήρωση της παρακολούθησης θα λαμβάνουν και τη σχετική βεβαίωση.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη στοχοθεσία, τον προγραμματισμό και τις ώρες λειτουργίας, μπορείτε να απευθύνεστε στη διεύθυνση του σχολείου (Καραολή & Δημητρίου 26, Εύοσμος, τηλ. 2310703788).

Επίσης σας γνωρίζουμε ότι καταληκτική ημερομηνία για τη δήλωση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στους ομίλους, είναι η ΤΡΙΤΗ 8 Νοεμβρίου 2016.

Στη δήλωση που θα συμπληρώσετε, η σειρά με την οποία δηλώνετε τους ομίλους καθορίζει και τη σειρά προτεραιότητας με την οποία θα γίνει η επιλογή για τη συμμετοχή στον όμιλο.

Φέτος στο σχολείο θα λειτουργήσουν 19 όμιλοι, όπως φαίνονται στον πίνακα που ακολουθεί (πατώντας πάνω στον τίτλο του ομίλου μπορείτε να δείτε πληροφορίες για τον όμιλο):

 

ΟΜΙΛΟΙ 2016-2017

  1. On va en France? Πάμε Γαλλία; (20 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Θεοδωρίδου Ευσταθία (ΠΕ05), Δ’-Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Δευτέρα 14:15-15:45 (αρχάριοι) και Τρίτη 14:15-15:45 (προχωρημένοι)
  2. Αγγλικά στο Νηπιαγωγείο, Καρακίτσου Χρύσα (ΠΕ06), μεγάλα Νήπια (δύο τμήματα), κάθε Τρίτη 14:15-15:45 ή Παρασκευή 13:25-14:55
  3. Γράψε κι εσύ τη δική σου ιστορία (δημιουργική γραφή) – (2 ώρες/εβδομάδα), Καϊκτσή Αικατερίνη (ΠΕ06), Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Τρίτη (ΣΤ’ τάξη) 14:15-15:45 και Τετάρτη (Ε’ τάξη) 13:25-14:55
  4. Δημιουργώ και χαίρομαι (15 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Χατζή Παρασκευή (ΠΕ70), Β’ τάξη, κάθε Πέμπτη 13:25-14:55
  5. Διαβάζοντας Αγγλική λογοτεχνία (2 ώρες/εβδομάδα), Μπαλασοπούλου Νικολέτα (ΠΕ06), Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Τετάρτη (Ε’ τάξη) 13:25-14:55 και Παρασκευή (ΣΤ’ τάξη) 13:25-14:55
  6. Εκπαιδευτική Ρομποτική (12-14 παιδιά, 4 ώρες/εβδομάδα), Τσίντζας Δημήτρης (ΠΕ70), Δ’-Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Δευτέρα 14:15-15:45 και Παρασκευή 13:25-14:55
  7. 3,2,1…”έχουμε γύρισμα” (11-16 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Κνάβας Οδυσσέας (ΠΕ70), Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Δευτέρα 14:15-15:45
  8. Κουκλοθέατρο (20 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Χατζή Μαίρη (ΠΕ70), Γ’ τάξη, κάθε Πέμπτη 13:25-14:55
  9. Μουσική συμφωνική πρόβα στα Γερμανικά (20 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Σαχπατζίδης Χαράλαμπος (ΠΕ07), Δ’-Ε’-ΣΤ’ τάξη, κάθε Δευτέρα 14:15-15:45 (αρχάριοι) και Πέμπτη (προχωρημένοι) 14:15-15:45
  10. Ομάδα Ρομποτικής (αποτελείται από δύο ομίλους) α) Little Robots (12-14 παιδιά, 4 ώρες/εβδομάδα), Νεοφώτιστος Βασίλης (ΠΕ20), Δ’, ΣΤ’ τάξεις, κάθε Τετάρτη 14:10′-15:40′ και κάθε Δευτέρα 14:55′-16:30′, β) Animal Allies (τα ίδια παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα) Βασιλειάδου Νατάσα (ΠΕ70), Δ’, ΣΤ’ τάξεις, κάθε Τετάρτη 13:25′-14:55′ και κάθε Δευτέρα 14:10′-14:55′. H ημέρα της Δευτέρας δεν θα είναι σταθερή και θα τροποποιείται ανάλογα με τις υποχρεώσεις της ομάδας.
  11. Όμιλος Επιχειρηματολογίας (3 ώρες/εβδομάδα), Ζιάκα Ιωάννα (ΠΕ06), Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Παρασκευή 13:25-15:45
  12. Όμιλος Φιλαναγνωσίας και δημιουργικής γραφής (15 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Προύτσου Αρετή (ΠΕ70) και Ρώσσου Αγγελική (ΠΕ70), Γ’ και Δ’ τάξεις, κάθε Τετάρτη 13:25-14:55
  13. Παιδική συμφωνία – Φωνητικό και Οργανικό σύνολο (20 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Βαΐτση Γεωργία-Μαρία ΠΕ16.01, Γ’-Δ’-Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Τρίτη 14:15-15:45 τάξεις Ε’-ΣΤ’ και κάθε Πέμπτη 13:25-14:55 τάξεις Γ’-Δ’
  14. Παραδοσιακοί χοροί (15 παιδιά/τμήμα), Εμμανουηλίδου Κική (ΠΕ11), Α’-Β’-Γ’-Δ’ τάξεις, Α’ και Β’ κάθε Πέμπτη 13:25-14:55, & Γ’ και Δ’ , κάθε Δευτέρα 14:15-14:55.
  15. Πληροφορική στην εκπαίδευση for juniors (15 παιδιά/τμήμα, 2 ώρες/εβδομάδα), Κουκλατζίδου Μαρία (ΠΕ70), Γ’ και Δ’ τάξη, κάθε Τρίτη 14:15-15:45 / Πέμπτη 13:25-14:55.
  16. Σκάκι (20 παιδιά/τμήμα, 2 ώρες/εβδομάδα), Ζαπουνίδης Θωμάς (ΠΕ06), Νηπιαγωγείο-Α’-Β’ τάξεις Δημοτικού, κάθε Τρίτη 14:15-15:45 (αρχάριοι) και Παρασκευή 13:25-14:55 (προχωρημένοι).
  17. Σχεδιάζοντας και δημιουργώντας ιστορίες με comics (2 ώρες/εβδομάδα), Τσιαδήμος Νικόλαος (ΠΕ06), Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Τρίτη (ΣΤ’ τάξη) 14:15-15:45 και Τετάρτη (Ε’ τάξη) 13:25-14:55
  18. Τηλεοπτικό εργαστήρι (15 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Μιχαήλ Αλέξανδρος (ΠΕ70), Γ’ και Δ’ τάξεις, κάθε Τρίτη 14:15-15:45
  19. Χορός – Μέσο έκφρασης και κίνησης (20 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Κωνσταντίνου Πόπη (ΠΕ11), Γ’-Δ’-Ε’-ΣΤ’ τάξεις, Γ’ και Δ’ κάθε Τετάρτη 13:25-14:55, Ε’ και ΣΤ’ κάθε Πέμπτη 14:15-15:45

Οι ενδιαφερόμενοι/ες που θέλουν να συμμετέχουν σε κάποιον όμιλο, πρέπει να συμπληρώσουν την online φόρμα (παρακάτω) ή απευθείας στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://goo.gl/forms/ULEZMJZzTDtRbjSo1 .

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΟΜΙΛΟ

 

Τα παιδιά που θα επιλεγούν, για την εγγραφή στον όμιλο πρέπει να εκτυπώσουν την έντυπη αίτηση και να την προσκομίσουν στο σχολείο μετά τις 14 Νοέμβρη στον/ην υπεύθυνο/η εκπαιδευτικό του ομίλου (οι γονείς μπορούν να την παραλάβουν κι από το σχολείο καθημερινά από τις 11.50 – 13.00). Την έντυπη αίτηση μπορείτε να την κατεβάσετε πατώντας ΕΔΩ.

Η έντυπη αίτηση πρέπει να υπογράφεται τόσο από τον γονέα/κηδεμόνα του παιδιού όσο και από τον/την εκπαιδευτικό ΚΑΙ τον/την διευθυντή/διευθύντρια του σχολείου όπου φοιτά το παιδί.