Συμμετοχή της Παιδικής Συμφωνίας στο 22ο Χορωδιακό Φεστιβάλ Ασβεστοχωρίου

Η Παιδική Συμφωνία είναι έτοιμη για τη συμμετοχή της στο «22ο Χορωδιακό Φεστιβάλ Ασβεστοχωρίου»!
Πρόκειται για μια σημαντική ετήσια διοργάνωση με τη συμμετοχή σχολικών χορωδιών από όλη την Ελλάδα, που διαρκεί τρεις μέρες, γεμάτες μουσική και παιδικές φωνές!

Η χορωδία μας θα τραγουδήσει την Τρίτη 23 Μαΐου 2017 το απόγευμα (ώρα έναρξης: 7:30 μμ) το πρόγραμμα που έχει ετοιμάσει, με κομμάτια πρωτότυπα σε στίχους και μουσική, που προέκυψαν μέσα από καινοτόμα προγράμματα που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας. Στο τέλος της βραδιάς, όλες οι χορωδίες που θα πάρουν μέρος στο φεστιβάλ θα τραγουδήσουν μαζί πάνω στη σκηνή για να κλείσει όμορφα η εκδήλωση!

Σας περιμένουμε με χαρά!

%ce%b1%cf%86%ce%af%cf%83%ce%b1-22%ce%b7%cf%82-%cf%87%ce%bf%cf%81%cf%89%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%ae%cf%82-%cf%83%cf%85%ce%bd%ce%ac%ce%bd%cf%84%ce%b7%cf%83%ce%b7%cf%82-%cf%84%ce%b5%ce%bb%ce%b9%ce%ba

Χριστούγεννα στο 3ο Πειραματικό

Η Παιδική Συμφωνία, όπως κάθε χρόνο, θα υποδεχτεί τις γιορτινές μέρες των Χριστουγέννων με κάλαντα και τραγούδια από όλο τον κόσμο και σας καλεί να γιορτάσετε και να χαρείτε μαζί μας

την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016 στις 4:30 μμ

Θα μαζευτούμε γύρω από το Χριστουγεννιάτικο δέντρο στο Αίθριο του σχολείου μας!

tree

Το πρόγραμμα που θα παρουσιάσουμε είναι:

«Silent Night» (οργανικό)

«So this is Christmas» (οργανικό)

«The little drummer boy» (οργανικό)

«Ο μικρός τυμπανιστής» (Χορωδία)

«Jingle bells» (οργανικό)

«Deck the hall/Γιορτινά τραγούδια» (Χορωδία)

«Χιόνια στο καμπαναριό» (οργανικό)

«Ήλιε λάμψε» (Χορωδία)

«Χαίρε η γη» (οργανικό)

«Fum fum fum» (Χορωδία)

«Πανελλήνια κάλαντα Χριστουγέννων» (Χορωδία)

«Πανελλήνια κάλαντα Πρωτοχρονιάς» (Χορωδία)

 

Μετά την παιδική συμφωνία ,ακολουθεί ο όμιλος του Χορού που κάθε χρόνο παρουσιάζει στο αίθριο τις χριστουγεννιάτικες χορογραφίες.Για φέτος τα παιδιά του ομίλου,αλλά και οι μικροί μαθητές/τριες του Α1 θα χορέψουν:
το Α1 τη χριστουγεννιάτικη χορογραφία SLEIGH RIDE
τα παιδιά του ομίλου: CHRISTMAS CONGA
                                                    ZAT YOU SANTA CLAUS?

Σας περιμένουμε!!!

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ για τους ΟΜΙΛΟΥΣ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

ΠΑΤΗΣΤΕ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΟΜΙΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ (σταδιακή ενημέρωση)

 

ΟΜΙΛΟΙ 2016-2017

  1. On va en France? Πάμε Γαλλία; (20 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Θεοδωρίδου Ευσταθία (ΠΕ05), Δ’-Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Δευτέρα 14:15-15:45 (αρχάριοι) και Τρίτη 14:15-15:45 (προχωρημένοι)
  2. Αγγλικά στο Νηπιαγωγείο, NEO Καρακίτσου Χρύσα (ΠΕ06), μεγάλα Νήπια (δύο τμήματα), κάθε Τρίτη 14:15-15:45 ή Παρασκευή 13:25-14:55
  3. Γράψε κι εσύ τη δική σου ιστορία (δημιουργική γραφή) – (2 ώρες/εβδομάδα), Καϊκτσή Αικατερίνη (ΠΕ06), Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Τρίτη (ΣΤ’ τάξη) 14:15-15:45 και Τετάρτη (Ε’ τάξη) 13:25-14:55
  4. Δημιουργώ και χαίρομαι (15 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Χατζή Παρασκευή (ΠΕ70), Β’ τάξη, κάθε Πέμπτη 13:25-14:55
  5. Διαβάζοντας Αγγλική λογοτεχνία (2 ώρες/εβδομάδα), Μπαλασοπούλου Νικολέτα (ΠΕ06), Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Τετάρτη (Ε’ τάξη) 13:25-14:55 και Παρασκευή (ΣΤ’ τάξη) 13:25-14:55
  6. Εκπαιδευτική Ρομποτική (12-14 παιδιά, 4 ώρες/εβδομάδα), Τσίντζας Δημήτρης (ΠΕ70), Δ’-Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Δευτέρα 14:15-15:45 και Παρασκευή 13:25-14:55
  7. 3,2,1…”έχουμε γύρισμα (11-16 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Κνάβας Οδυσσέας (ΠΕ70), Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Δευτέρα 14:15-15:45
  8. Κουκλοθέατρο (20 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Χατζή Μαίρη (ΠΕ70), Γ’ τάξη, κάθε Πέμπτη 13:25-14:55
  9. Γερμανικά μέσα από το παιχνίδι και το τραγούδι (20 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Σαχπατζίδης Χαράλαμπος (ΠΕ07), Γ’-Δ’-Ε’-ΣΤ’ τάξη, κάθε Δευτέρα 14:15-15:45 και Πέμπτη 14:15-15:45
  10. Ομάδα Ρομποτικής (αποτελείται από δύο ομίλους) α) Little Robots (12-14 παιδιά – 4 ώρες/εβδομάδα), Νεοφώτιστος Βασίλης (ΠΕ20), Δ’, ΣΤ’ τάξεις, κάθε Τετάρτη 14:10′-15:40′ και κάθε Δευτέρα 14:55′-16:30′, β) Animal Allies (τα ίδια παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα) Βασιλειάδου Νατάσα (ΠΕ70), Δ’, ΣΤ’ τάξεις, κάθε Τετάρτη 13:25′-14:55′ και κάθε Δευτέρα 14:10′-14:55′. H ημέρα της Δευτέρας δεν θα είναι σταθερή και θα τροποποιείται ανάλογα με τις υποχρεώσεις της ομάδας.
  11. Όμιλος Επιχειρηματολογίας (3 ώρες/εβδομάδα), Ζιάκα Ιωάννα (ΠΕ06), Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Παρασκευή 13:25-15:45
  12. Όμιλος Φιλαναγνωσίας και δημιουργικής γραφής (15 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Προύτσου Αρετή (ΠΕ70) και Ρώσσου Αγγελική (ΠΕ70), Γ’ και Δ’ τάξεις, κάθε Τετάρτη 13:25-14:55
  13. Παιδική συμφωνία – Φωνητικό και Οργανικό σύνολο NEO (20 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Βαΐτση Γεωργία-Μαρία ΠΕ16.01, κάθε ΤΡΙΤΗ ώρα 14:15 – 15:45 και κάθε ΠΕΜΠΤΗ ώρα 13: 25 – 14:55 (2 τμήματα)
  14. Παραδοσιακοί χοροί (15 παιδιά/τμήμα), Εμμανουηλίδου Κική (ΠΕ11), Α’-Β’-Γ’-Δ’ τάξεις, Α’ και Β’ κάθε Πέμπτη 13:25-14:55, & Γ’ και Δ’ , κάθε Δευτέρα 14:15-14:55.
  15. Πληροφορική στην εκπαίδευση for juniors (15 παιδιά/τμήμα, 2 ώρες/εβδομάδα), Κουκλατζίδου Μαρία (ΠΕ70), Γ’ και Δ’ τάξη, κάθε Τρίτη 14:15-15:45 / Πέμπτη 13:25-14:55.
  16. Σκάκι (20 παιδιά/τμήμα, 2 ώρες/εβδομάδα), Ζαπουνίδης Θωμάς (ΠΕ06), Νηπιαγωγείο-Α’-Β’ τάξεις Δημοτικού, κάθε Τρίτη 14:15-15:45 (αρχάριοι) και Παρασκευή 13:25-14:55 (προχωρημένοι).
  17. Σχεδιάζοντας και δημιουργώντας ιστορίες με comics (2 ώρες/εβδομάδα), Τσιαδήμος Νικόλαος (ΠΕ06), Ε’-ΣΤ’ τάξεις, κάθε Τρίτη (ΣΤ’ τάξη) 14:15-15:45 και Τετάρτη (Ε’ τάξη) 13:25-14:55
  18. Τηλεοπτικό εργαστήρι (15 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Μιχαήλ Αλέξανδρος (ΠΕ70), Γ’ και Δ’ τάξεις, κάθε Τρίτη 14:15-15:45
  19. Χορός – Μέσο έκφρασης και κίνησης (20 παιδιά, 2 ώρες/εβδομάδα), Κωνσταντίνου Πόπη (ΠΕ11), Γ’-Δ’-Ε’-ΣΤ’ τάξεις, Γ’ και Δ’ κάθε Τετάρτη 13:25-14:55, Ε’ και ΣΤ’ κάθε Πέμπτη 14:15-15:45

Τα παιδιά που θα επιλεγούν, για την εγγραφή στον όμιλο πρέπει να εκτυπώσουν την έντυπη αίτηση και να την προσκομίσουν στο σχολείο μετά τις 14 Νοέμβρη στον/ην υπεύθυνο/η εκπαιδευτικό του ομίλου (οι γονείς μπορούν να την παραλάβουν κι από το σχολείο καθημερινά από τις 11.50 – 13.00). Την έντυπη αίτηση μπορείτε να την κατεβάσετε πατώντας ΕΔΩ.

Η έντυπη αίτηση πρέπει να υπογράφεται τόσο από τον γονέα/κηδεμόνα του παιδιού όσο και από τον/την εκπαιδευτικό ΚΑΙ τον/την διευθυντή/διευθύντρια του σχολείου όπου φοιτά το παιδί.

Ανακοίνωση για τους ομίλους

Εντός της εβδομάδας (μετά την Τρίτη) θα προκηρυχθεί η λειτουργία των φετινών ομίλων στο σχολείο μας και θα δοθεί προθεσμία για την υποβολή αιτήσεων.

Οι όμιλοι που θα λειτουργήσουν φέτος, είναι:

(πατώντας πάνω στον κάθε τίτλο, μπορείτε να λάβετε περισσότερες πληροφορίες για τον όμιλο)

Α/Α ΤΙΤΛΟΣ ΩΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΤΑΞΗ  
1 ΕΝΑ, ΔΥΟ ΤΡΙΑ……ΕΧΟΥΜΕ ΓΥΡΙΣΜΑ 2 ΚΝΑΒΑΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ Ε&ΣΤ
2 ON VA EN FRANCE? Πάμε Γαλλία 4 ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΕΥΣΤΑΘΙΑ Δ-ΣΤ
3 LITTLE ROBOTS 4 ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Δ-ΣΤ
4 ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΧΟΡΟΙ 4 ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΟΥ ΚΙΚΗ Α-Δ
5 ΧΟΡΟΣ ΜΕΣΟ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΗΣ 4 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΟΠΗ Γ – ΣΤ
6 ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ (CORE VALUE, PROJECT, PROGRAMMING AND BUILDING) 4 ΤΣΙΝΤΖΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Δ – ΣΤ
7 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ FOR JUNIORS 4 ΚΟΥΚΛΑΤΖΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ Γ&Δ
8 ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ 2 ΧΑΤΖΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Β
9 ΠΑΙΔΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ-

ΦΩΝΗΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΟ

4 ΒΑΪΤΣΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΑΡΙΑ Γ-ΣΤ
10 PROJECT ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ

ANIMAL ALLIES

2 ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ ΝΑΤΑΣΑ Δ-ΣΤ
11 ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ 2 ΠΡΟΥΤΣΟΥ ΑΡΕΤΗ

ΡΩΣΣΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

Γ&Δ
12 ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ 2 ΧΑΤΖΗ ΜΑΙΡΗ Γ
13 ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ 2 ΜΙΧΑΗΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Γ&Δ
14 ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΠΡΟΒΑ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ 4 ΣΑΧΠΑΤΖΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ Ε΄&ΣΤ΄
15 ΟΜΙΛΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ 2 ΖΙΑΚΑ ΙΩΑΝΝΑ Ε&΄ΣΤ
16 ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ 4 ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΥ ΧΡΥΣΗ ΝΗΠ
17 Διαβάζοντας Αγγλική λογοτεχνία 4 Μπαλασοπούλου Ν. Ε-ΣΤ
18 Σχεδιάζοντας και δημιουργώντας ιστορίες με comics 4 Τσιαδήμος Ν. Ε-ΣΤ
19 Γράψε κι εσύ τη δική σου ιστορία  (Δημιουργική γραφή) 4 Καϊκτσή Αικ. Ε-ΣΤ
20 ΣΚΑΚΙ 4 ΖΑΠΟΥΝΙΔΗΣ ΘΩΜΑΣ ΝΗΠ. Α & Β

Επιτυχίες των ομάδων ρομποτικής του σχολείου μας στον διαγωνισμό First Lego League Greece 2016

Συνεχίστηκαν και φέτος οι επιτυχίες των ομάδων ρομποτικής του 3ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου, Little Robots και Evobots στον διαγωνισμό ρομποτικής First Lego League Greece 2016 που διεξήχθη στο Νόησις το Σάββατο 5 και την Κυριακή 6 Μαρτίου 2016. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 70 ομάδες απ’ όλην την Ελλάδα που αποτελούνταν από παιδιά ηλικίας 9-16 ετών. Ανάμεσα σ’ αυτές τις ομάδες, οι Little Robots κατέκτησαν την 9η θέση στη γενική κατάταξη και οι Evobots την 12η!

Επίσης, οι Little Robots κατέκτησαν το 3ο βραβείο ομαδικότητας στην κατηγορία των Core Values και οι Evobots το 2ο βραβείο καινοτόμου λύσης για το project τους, που αφορούσε έναν τρόπο αφαίρεσης του μελανιού από τους μαρκαδόρους ώστε να μπορούν να ανακυκλωθούν, βραβείο που τους δίνει το δικαίωμα συμμετοχής και εκπροσώπησης της χώρας μας στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Καινοτομίας FIRST LEGO League Global Innovation Award!

Πολλά ευχαριστώ χρωστάμε σε όλους όσοι συνέδραμαν στο έργο των παιδιών: τους εκπαιδευτικούς και τη διεύθυνση του σχολείου, τους γονείς των παιδιών, τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας, τον δήμο Κορδελιού – Ευόσμου και φυσικά την Eduact, τον κ. Κώστα Βασιλείου, τους κριτές, τους διαιτητές και τους εθελοντές της εκδήλωσης!

Μεγάλοι αρωγοί των ομάδων στο φετινό διαγωνισμό στάθηκαν η εταιρεία Α. Χατζόπουλος Α.Ε. και η Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης ΔΕΚΑ, οι οποίοι αγκάλιασαν την προσπάθειά μας και κάλυψαν τις ανάγκες της αγοράς του εκπαιδευτικού υλικού και της ένδυσης. Τους ευχαριστούμε! Ευχαριστούμε επίσης τις κυρίες Αναστασία Δημητρίου και Μαρίνα Ποτουρίδου, των οποίων η συμβολή στην ενημέρωση των παιδιών και στην πορεία του project ήταν ουσιαστική και πολύτιμη.

Πολλά πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας για την προσπάθεια που κατέβαλαν και το ήθος που επέδειξαν όλο αυτό το διάστημα! Μπράβο σας, παιδιά!

lr EVB