Bασικές κινητικές δεξιότητες των μαθηματικών: Διαθεματική διδασκαλία

3ο ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΥΟΣΜΟΥ

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΡΕΥΝΑΣ ΠΕΔΙΟΥ

Τάξη: Β΄

Εκπαιδευτικοί τάξης: Προύτσου Αρετή, Μαίρη Χατζή

Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής: Εμμανουηλίδου Κυριακή

ΘΕΜΑ: «Bασικές κινητικές δεξιότητες των μαθηματικών: Διαθεματική διδασκαλία»

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς  2015-16 θα εφαρμοστεί στη Β΄ τάξη έρευνα πεδίου με σκοπό τη διερεύνηση της αποτελεσματικότητας μιας διαθεματικής διδακτικής προσέγγισης Μαθηματικών και Φυσικής Αγωγής στη γνωστική επίτευξη και τις απόψεις των μαθητών. Τα δύο τμήματα της τάξης θα αποτελέσουν τις ομάδες πειραματική και ελέγχου. Η πειραματική ομάδα θα ακολουθήσει πρόγραμμα διδασκαλίας και εξάσκησης μαθηματικών εννοιών από τις θεματικές ενότητες «Αριθμοί», «Αριθμοί και πράξεις», «Αριθμοί στόχοι», «Μετρήσεις» «Χώρος-Γεωμετρία», «Μαθαίνω τον πολλαπλασιασμό και τη διαίρεση», «Μετρώ το χρόνο» με συνδυασμό της διδασκαλίας στην τάξη και της εξάσκησης των εννοιών με τη χρήση βασικών κινητικών δεξιοτήτων ισορροπίας, μετακίνησης και χειρισμού του μαθήματος Φυσικής Αγωγής.  Η ομάδα ελέγχου θα ακολουθήσει την προτεινόμενη από το βιβλίο του διδάσκοντα διδασκαλία στην τάξη. Για τη συλλογή των δεδομένων θα χρησιμοποιηθούν γραπτά τεστ, ερωτηματολόγια και συνεντεύξεις.