Διαγωνισμός Μαθηματικών της Φύσης και της Ζωής

Κάθε χρόνο το σχολείο μας διοργανώνει σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο Δυτ. Μακεδονίας και τον καθηγητή κ. Λεμονίδη Χαράλαμπο, τον διαγωνισμό Μαθηματικών «της φύσης και της ζωής» για παιδιά Ε’ και ΣΤ’ δημοτικού.

«Αποφασίσαμε να διοργανώσουμε το διαγωνισμό με την επωνυμία «Μαθηματικά της Φύσης και της Ζωής» με στόχο να κάνουμε τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου να ενδιαφερθούν περισσότερο και να αγαπήσουν τα μαθηματικά. Φιλοδοξούμε η εκδήλωση αυτή να είναι ευχάριστη για τα παιδιά και τους γονείς τους και να μετατραπεί σε μια γιορτή των μαθηματικών. Θέλουμε όλοι οι μαθητές μας να δείξουν ενδιαφέρον και να αναπτύξουν μια θετική στάση απέναντι στα μαθηματικά. Πιστεύουμε πως τα μαθηματικά αποτελούν μέρος, από τα σημαντικότερα, του ελληνικού πολιτισμού. Το έργο των αρχαίων Ελλήνων μαθηματικών συνέβαλε ουσιαστικά και καθόρισε την ανάπτυξη και την πορεία της επιστήμης σε παγκόσμιο επίπεδο. Τα μαθηματικά των Ελλήνων, όπως η ευκλείδεια γεωμετρία, διδάσκονταν για αιώνες και διδάσκονται μέχρι σήμερα στα σχολεία όλης της υφηλίου. Δυστυχώς όμως, στη σύγχρονη Ελλάδα, η θέση των μαθηματικών στην κοινωνία, αλλά και στην εκπαίδευση, δεν είναι ανάλογη του βάρους της παράδοσής μας. Οι σύγχρονοι Έλληνες, αφενός οφείλουν να ενημερωθούν συστηματικότερα και να αποκαταστήσουν τη θέση των μαθηματικών και αφετέρου να αναδείξουν και να προβάλουν σε παγκόσμιο επίπεδο την ελληνική παράδοση στα μαθηματικά. Θέλουμε ο διαγωνισμός αυτός να αναπτύξει ευγενή άμιλλα μεταξύ των παιδιών, να δώσει την ευκαιρία σε όλους να προβληματιστούν και να χρησιμοποιήσουν τη λογική των μαθηματικών. Τα θέματα του διαγωνισμού δε θα είναι προσκολλημένα στη διδασκόμενη ύλη. Θα δίνουν την ευκαιρία στους μαθητές να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη. Τα περιεχόμενα των προβλημάτων θα είναι προσαρμοσμένα στη λογική των μαθηματικών της φύσης και της ζωής, δηλαδή θα αναφέρονται σε εμπειρικές καταστάσεις, οικείες και ενδιαφέρουσες για τα παιδιά».

(από την επίσημη ιστοσελίδα του διαγωνισμού)