Εuropean School Radio «Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο»

Το European School Radio βρίσκεται μεταξύ των εγκεκριμένων προγραμμάτων του ΙΕΠ, στο πλαίσιο της δράσης “Πλατφόρμα 21+: Εργαστήρια Δεξιοτήτων”, ενταγμένο στον άξονα «Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία» και στις υποθεματικές “Δημιουργώ, καινοτομώ, επιχειρώ” και “Νέες Τεχνολογίες”.

Το προτεινόμενο εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει δραστηριότητες εκμάθησης ραδιοφωνικής παραγωγής και ανάπτυξης πρωτότυπου ραδιοφωνικού υλικού από μαθητές. Στο πρόγραμμα αναπτύσσονται βιωματικά εργαστήρια όπως: Γλώσσα και Λογοτεχνία στο Ραδιόφωνο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες αξιοποιούν τεχνικές δημιουργικής γραφής για τη δημιουργία ραδιοφωνικών κειμένων.

Για τις δραστηριότητες φιλαναγνωσίας, οι μαθήτριες του Δ1 Α.Τ. & Τ.Κ. παρήγαγαν 2 ιστορίες ηχογραφημένες από τις ίδιες. Μπορείτε να τις ακούσετε:

Α.Τ. – Το ερευνητικό ραδιόφωνο
Τ.Κ. – Το χαλασμένο ραδιόφωνο