Περπατώ περπατώ στο… σκακιστικό δάσος

24 παιδιά (12 αγόρια και 12 κορίτσια) / Β2 τάξη
– Συνεργασία με σκακιστικό όμιλο
– Συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Βορείου Ελλάδος
– Πιθανή συνεργασία με τον τοπικό Δήμο για τη διοργάνωση τουρνουά σκάκι με έπαθλα.
– Συνεργασίες με όμορα σχολεία που εφαρμόζουν πρόγραμμα σκάκι
– Πιθανή επίσκεψη γνωστών σκακιστών στο σχολείο για αγώνες επίδειξης (Σιμουλτανέ)
Σκοπός του Προγράμματος
Βασικοί σκοποί του προγράμματος είναι η συνέχεια της εκμάθησης του σκάκι σε παιδιά μικρής ηλικίας (B’τάξη) και η ενίσχυση της μαθησιακής διαδικασίας και πνευματικής ανάπτυξης των παιδιών αυτών. Θα επιχειρηθεί η εμβάθυνση των γνώσεων τους σε αρχικά στρατηγικά σημεία του παιχνιδιού μέσω βιωματικών παιχνιδιών, κατασκευών και δράσεων.
Οι επιμέρους στόχοι του προγράμματος είναι:
– εμβάθυνση γνωσεων στο σκάκι
– ανάπτυξη υπομονής και πειθαρχίας
– κοινωνικοποίηση
– ανάπτυξη κριτικής σκέψη από κατηγοριοποιήσεις, υποθέσεις, προβλέψεις, αναλύσεις και επαληθεύσεις
– εξάσκηση μνήμης και λογικομαθηματικής σκέψης
– καλλιέργεια ικανότητας επίλυσης προβλημάτων
– ανάπτυξη δημιουργικής φαντασίας
– ανάπτυξη ήθους και σεβασμού του αντιπάλου
– αύξηση της διάρκειας πνευματικής συγκέντρωσης
– συμμετοχή σε αγώνες σκάκι
Το Β2 είναι το τμήμα το οποίο έχει εκτεθεί στη διδασκαλία σκάκι για ένα χρόνο. Ως εκ τούτου  και προκειμένου να διατηρήσουμε αμείωτο το ενδιαφέρον και συνάμα να γίνει η ζητούμενη επανάληψη του προηγούμενου έτους θα επιχειρηθεί αρχικά η επανάληψη των όσων διδάχτηκαν πέρσι πάλι μέσω παραμυθιού και παιγνιώδη τρόπου.   θα γίνει χρήση του υλικού του Ευρωπαϊκού προγράμματος σκάκι από το Kasparov Chess Foundation σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης. Συγκεκριμένα θα χρησιμοποιηθεί  το βιβλίο »Ο Ζατρίκης στο σκακιστικό δάσος»,  ένα εικονογραφημένο βιβλίο κατάλληλο για παιδιά της ηλικίας αυτής που εισάγει τα παιδιά στις βασικές έννοιες του σκάκι. Η σειρά αποτελείται από 2 βιβλία μαθητή και ένα ασκήσεων. Τα παιδιά αυτά θα χρησιμοποιήσουν κομμάτια από το πρώτο βιβλίο (που κανονικά προορίζεται για παιδιά Α δημοτικού) ως επανάληψη, και στη συνέχεια θα χρησιμοποιούν κανονικά το δεύτερο βιβλίο της σειράς. Επιπλέον, τα παιδιά αυτά θα πραγματοποιησουν διάφορες κατασκευές σκάκι μια απο τις οποίες συμπεριλαμβάνει και τη συναρμολόγηση σκακιέρας Lego όπου και θα τοποθετούν τα θεματικά κομμάτια.  Θα συνεχιστεί η χρήση σκακιστικών λογισμικών με αυξανόμενο δείκτη δυσκολίας ενω τα παιδιά ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα παίζουν και βιωματικα ως ζωντανά πιόνια σε μια τεράστια (πάνω απο 5 μέτρα) σκακιέρα που έχει ραφτεί για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.
Πιθανά πεδία σύνδεσης με το Αναλυτικό Πρόγραμμα

–  Μαθηματικά (νοεροί υπολογισμοί, αξία κομματιών, αρίθμηση)
–  Γλώσσα (Σκακιστική γραφή)
–  Φυσική Αγωγή (Ευ αγωνίζεσθε)
–  Εικαστικά (Ζωγραφιές και κατασκευές με θέμα το σκάκι)

Η αξιολόγηση των στόχων θα είναι διαρκής και τελική και  περιλαμβάνει και αυτοαξιολόγηση  (εκτιμήσεις και αναλύσεις θέσεων  από το ίδιο το παιδί) και ετεροαξιολόγηση (Αξιολόγηση παιχνιδιού και θέσεων άλλων παικτών). Η αξιολόγηση της επίτευξης των γενικών και επιμέρους στόχων από τον εκπαιδευτικό θα γίνει με τη διοργάνωση ενός σκακιστικού τουρνουά με τη συμμετοχή και άλλων σχολείων  και ενός εσωτερικού στην τάξη.  Άλλα εργαλεία για την εξέταση της επίτευξης των στόχων θα είναι η παρατήρηση από τον εκπαιδευτικό, η συμμετοχή των παιδιών στα διάφορα παιχνίδια( ζάρι με εικόνες κομματιών, θεατρικό με σκάκι, παιχνίδια μίμησης, ηλεκτρονικό παζλ, ηλεκτρονικό σκάκι κτλ).

– Συμμετοχή (ανάλογα με την πρόοδο) στα ομαδικά και ατομικά πρωταθλήματα σκάκι που διοργανώνονται κάθε έτος.
– Διοργάνωση ενός αγώνα επίδειξης στο τέλος της χρονιάς με ζωντανά πιόνια (Τα παιδιά τα παριστάνουν τα κομμάτια πάνω σε μια γιγάντια πραγματικά σκακιέρα)
– Σκακιστικές κατασκευές (Σκακιέρες, ζωγραφιές, συναρμολόγηση σκακιέρας και κομματιών LEGO)