Το πανηγύρι των Φυσικών Επιστημών

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΡΕΥΝΑΣ ΠΕΔΙΟΥ/ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Τάξη: E2

Εκπαιδευτικοί: Κνάβας Οδυσσέας

ΘΕΜΑ: «Το πανηγύρι των Φυσικών Επιστημών »

ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: (στόχοι, μεθοδολογία, αξιολόγηση)

3ο Πανηγύρι Φυσικών Επιστημών :Η διεύθυνση του σχολείου προσκαλεί το Ε.Κ.Φ.Ε. ΕΥΟΣΜΟΥ, το 8ο Δ.Σ. Αμπελοκήπων στην από κοινού δημιουργία εκδήλωσης, με συμμετοχή των δημοτικών σχολείων Ευόσμου, με πειράματα φυσικής, ομιλίες και άλλα δρώμενα στους χώρους του 3ου Πρότυπου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου.

Στόχοι :

Δικτύωση σχολείων, δημιουργική επαφή με τον κόσμο των Φυσικών Επιστημών με τη χρήση πειραματικών διατάξεων με απλά και καθημερινά υλικά

Μεθοδολογία:

–          Αποστέλλεται πρόσκληση στο Ε.Κ.Φ.Ε. ΕΥΟΣΜΟΥ.

–          Αποστέλλεται πρόσκληση στο 8ο Δ.Σ. Αμπελοκήπων.

–          Προκηρύσσεται ο 3ος Μαθητικός Διαγωνισμός Πειραματικών Διατάξεων με τίτλο : «Πανηγύρι Φυσικών Επιστημών» και αποστέλλεται σε όλα τα σχολεία της περιοχής. Καθορίζονται λεπτομερώς οι όροι συμμετοχής, ο τρόπος συμμετοχής, τα κριτήρια διάκρισης, η κριτική επιτροπή και οι ημερομηνίες.

–          Ο διαγωνισμός αφορά σε μαθητές και μαθήτριες των Ε και Στ τάξεων.

–          Συμμετοχή της ομάδας : «Φίλοι της Αστρονομίας»

–                      Συμμετοχής της ερευνητικής ομάδας “Physics Partizani” του καθηγητή Α.Π.Θ. κου Κουμαρά Παναγιώτη.