Οι ήρωες της ανακύκλωσης (Γ’ τάξη)

Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης του 3ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου

σας παρουσιάζουν το βίντεο :

«ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ«

Σύνδεσμος βίντεο : https://youtu.be/cXUrDIwi7xw

Περιγραφή διδακτικής πορείας του μαθήματος :
Στα πλαίσια του μαθήματος της Θεατρικής Αγωγής οι μαθητές συζήτησαν για την ανακύκλωση. Ποια υλικά ανακυκλώνονται και με ποιο τρόπο; Εδώ έγινε σύνδεση με τα εργαστήρια δεξιοτήτων και το κεφάλαιο της Γλώσσας με θέμα την ανακύκλωση. Επίσης συζητήθηκε η σημασία της οικολογίας, αλλά και του ανθρωπισμού (μεταχειρισμένα ρούχα/παιχνίδια και αντίστοιχοι κάδοι, καπάκια μπουκαλιών για αναπηρικά αμαξίδια κ.ά.) Στη συνέχεια ζητήθηκε από τους μαθητές να κατασκευάσουν δικούς τους ήρωες από καθημερινά ανακυκλώσιμα υλικά. Μετά οι μαθητές σκέφτηκαν πρωτότυπα ονόματα και ιδιότητες που συνδέονταν με την προσφορά των ηρώων τους στο περιβάλλον. Σε αυτό το σημείο έπρεπε να δουλέψουν πάνω στη δημιουργία θεατρικού χαρακτήρα. Στο τέλος οι ήρωες ζωντάνεψαν και με τη δική τους φωνή μοιράστηκαν μαζί μας φράσεις που μας παρακινούσαν να κάνουμε ανακύκλωση και να προστατέψουμε το περιβάλλον. Στο συγκεκριμένο στάδιο οι μαθητές πειραματίστηκαν με τη φωνή τους (καλλιέργεια φωνητικής δεξιότητας) και συνέθεσαν ένα μικρό κείμενο αυτοπαρουσίασης και συμβουλών κάνοντας μια πρώτη απόπειρα θεατρικής δημιουργικής γραφής. Ακολούθησε η ερμηνεία τους με σύνθεση όλων των παραπάνω στοιχείων. Ολοκληρώνοντας τις παρουσιάσεις δημιουργήθηκε ένα βίντεο για την ιστοσελίδα του σχολείου με αντίστοιχο υλικό και αναφορά στη στοχοθεσία του μαθήματος για να υποστηριχθεί η διάχυση της προσπάθειας των παιδιών και οι ιδέες τους να εμπνεύσουν τους συμμαθητές τους σε επίπεδο οικολογικής συνείδησης και δημιουργικής δράσης. Επίσης οι ήρωες εκτέθηκαν στο ετήσιο Οικολογικό Φεστιβάλ που διοργανώθηκε στα σχολεία μας.

Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές :
Θεατρική Αγωγή, Εργαστήρια Δεξιοτήτων, Βιβλίο Γλώσσας, Οικολογία.

Προσδοκώμενα Μαθησιακά αποτελέσματα :
Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος είναι η επαφή των μαθητών με την Τέχνη του Κουκλοθεάτρου από την κατασκευή της κούκλας μέχρι την παράσταση και η σύνδεσή του με το σημαντικό και καθημερινό θέμα της ανακύκλωσης. Οι μαθητές καλλιεργούν την αισθητική τους αντίληψη παράλληλα με την οικολογική τους συνείδηση και αποκτούν μια κριτική και δημιουργική οπτική απέναντι σε απλά καθημερινά αντικείμενα. Όλα μπορούν να αποτελέσουν αφορμή για θέατρο και αντίστροφα το θέατρο μπορεί να σχολιάσει οποιοδήποτε θέμα μας απασχολεί.

Διδακτική μέθοδος :
Κουκλοθέατρο (κατασκευή κούκλας, δημιουργία χαρακτήρα, θεατρική γραφή, φωνητική, σκηνική ερμηνεία, ιστορία θεάτρου).

Θεατρολόγος, θεατροπαιδαγωγός : Ρένα Αθανασοπούλου